Si te heqim dhjamin e barkut, 8 keshilla.

Shpërndajeni këtë dietë edhe me te tjerët
  • 1
    Share

Si te heqim dhjamin e barkut

Si të heqim dhjamin e barkut në kushte shtëpie? Në këtë artikull këtu në Dietat.Info do ju tregojmë 8 këshilla që t’ia arrini qëllimit.

si te heqim dhjamin e barkut

Dhjami në barkë është një nga pjesët më të vështira për arritur synimit që të kemi linja sa më të mira të trupit. Por e vërteta është që, çdo dhjam është i vështirë për tu hequr. Por me disa ndryshime në ushqimin tuaj, do të arrini synimin pa ndonjë mundim të madh. E vetmja gjë që duhet të bëni është të vendosni në programin tuaj të përditshëm këshillat e mëposhtme dhe synimet tuaja do të arrihen shumë shpejtë.

8 keshilla si te heqim dhjamin e barkut

Shtoni konsumimin e ushqimeve bimore per heqjen e dhjamit te barkut: Ushqimet që nuk janë shtazore, por që janë ushqime bimore kanë substanca jetësore që trupi jonë i ka të nevojshme për të patur një shëndet të mirë dhe një administrim të mirë të peshës. Gjithashtu kanë përmbajte të lartë fibre, kanë shumë pak yndyrë dhe ndihmojnë në një tretje sa më të mirë. Por jo vetëm kaq, ushqimet bimore ndihmojnë edhe në funksionimin sa më të mirë të zorrëve me rezultat të mos kemi fryrje.

Mos e lini asnjëherë mëngjesin:

Mëngjesi megjithëse është vakti më i rëndësishëm i ditës, shpesh herë e nënvlerësojmë. Por të mos harrojmë, një mëngjes shëndetshëm është shumë e rëndësishme për ekuilibrin e peshës. Na ndihmon të ruajmë nivelin e qëndrueshëm të sheqerit në gjak dhe na pengon të konsumojmë me tepri yndyra dhe ushqime ‘majmëruese’ gjatë ditës.

Përfshi proteina cilësore në të gjitha vaktet:

Proteinat treten më me ngadalë, gjë kjo që ndihmon të jesh i ngopur për më shumë orë. Ushqimet që janë më të pasura me vitamina janë, frutat e thata, bishtajoret, peshqit e yndyrshëm, bulmetoret, vezët, pula, dhe mishi i kuq pa dhjam.

Vendosni në program sa më shumë fibër bimore:

Ushqimet që përmbajnë fibra bimorë të ngopin, kështu që nuk do t’iu lënë të ndiheni të uritur. Disa nga ushqimet më të mira, që janë të pasura me fibër bimore janë frutat, perimet, bishtajoret, drithërat integrale, frutat e thata dhe farërat.

Bëj zgjedhje të mençur të pijeve për të zvogëluar kaloritë:

Në vend të lëngut të frutave, që kanë shumë sheqerna, përgatit një lëng të bërë me perime. Ose një lëng të ftohtë nga bimët botanike që janë të varfra në kalori dhe të pasura me vlera ushqyese. Ose pini uji te aromatizuar me limon ose xhinxher. Dhe sigurisht shmangni kaloritë e tepërta që marrim nga alkooli.

Kujdes më madhësinë e racioneve:

Akoma edhe kur kujdeseni për të konsumuar ushqime të shëndetshme, mbi ngrënia do t’iu drejtojë përsëri drejtë dhjamit të tepërt. Nëse konsumoni më shumë kalori nga ato që mund të digjni gjatë ditës, do të bëj që dhjami në barkë të rritet akoma më shumë. Kujdesuni pra që racionet tuaja të mos jenë tepër të mëdha. Le të jeni pra sa pëllëmba juaj. Mbusheni pjatën me proteina (peshk, mish),  ¼ mbusheni me karbohidrate dhe pjesën tjetër me perime.

Kini gjithmonë me vete ushqim të lehtë (ushqim snak):

Kujdesuni që të keni gjithmonë ushqim snak të shëndetshëm në çantë tuaj, siç janë frutat e thata, frutat por edhe shumë të tjera në varësi të kohës suaj që mund t’i përgatisni në shtëpi. Kjo do të mund të mbuloi urinë tuaj. Kështu nuk do të keni pse të shkoni për të ngrënë ushqime jo ushqyese, por as të duroni urinë tuaj për orë të tëra, me pasojë që ta teproni më vonë dhe të fryheni.

Jo alkoolit:

Ndihmoheni stomakun tuaj që të funksionoi sa më mirë. Gjë kjo që do të ndihmojë, përveç shëndetit të mirë, edhe humbjen e peshës. Alkooli ka shumë kalori dhe bllokon përpjekjet tuaja si për të humbur peshë aq edhe për të hequr dhjamin në pjesë të veçanta të trupit, siç është braku.

Këto pra ishin disa këshilla se si te heqim dhjamin e barkut ne kushte shtepie. Dietat.Info


Shpërndajeni këtë dietë edhe me te tjerët
  • 1
    Share
Si te heqim dhjamin e barkut

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of